Videoja që përgënjeshtron deklaratat e rojës bregdetare greke, si u mbytën 600 njerëz

Një video e filmuar nga një marinar në anijen e parë tregtare që iu afrua varkës së rrënuar të peshkimit jashtë Peloponezit mund të ndryshojë rindërtimin e fatkeqësisë – të mbështetur deri më tani nga autoritetet greke.

Këto janë të vetmet pamje të anijes së peshkimit në det dhe janë publikuar brenda natës nga faqja e internetit Defenseline.gr.

Nga filmimi rreth njëzet sekondash shihet se është perëndimi i diellit, pra në një kohë që mund të shkojë nga ora 20:00 deri në 21:00.

Dhe janë dy aspekte vendimtare.

Kushtet e motit

Së pari: kushtet e motit janë të shkëlqyera dhe deti është krejtësisht i qetë, prandaj një situatë optimale që sigurisht do të kishte bërë të realizueshme një operacion shpëtimi të mirëplanifikuar.

Së dyti: anija e peshkimit është praktikisht e ndalur, mezi lëviz nga rryma, sigurisht që nuk lundron gjithsesi, siç pretendon roja bregdetare greke në një dokument zyrtar.

Në dokument thuhet se një varkë patrullimi që u nis nga Kreta e lidhi varkën me emigrantë rreth orës 22:40 dhe e ndoqi atë në distancë ndërsa ajo vazhdoi rregullisht deri në orën 1.40 të mëngjesit, njëzet minuta para se të mbytej rreth orës 2 të mëngjesit.

Prandaj pamjet duket se konfirmojnë anijen “në hall”, në vështirësi, siç ishte raportuar që në mëngjes nga telefoni i alarmit.

Dispozitat

Së fundi, shihet se një ngarkesë e vogël lundruese është tërhequr nga anija e peshkimit, me një litar, me siguri furnizime me ujë nga anija tregtare të cilës i ishte kërkuar të afrohej.

Megjithatë, ato janë të vetmet imazhe të disponueshme përpara mbytjes së anijes.

Disa orë më vonë, në errësirë, ajo anije peshkimi do të fundoset dhe 600 njerëz do të vdesin, mes atyre që shihen në pamjet e mbushura me njerëz, por ende të qetë, në kuvertën e varkës.

Kritika

Agjencitë e Kombeve të Bashkuara kanë bërë thirrje për “veprim urgjent dhe vendimtar” që duhet të ndërmerret nga Bashkimi Evropian për të parandaluar vdekjet e mëtejshme në Mesdhe.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) dhe agjencia e OKB-së për refugjatët (UNHCR) thanë në një deklaratë të shtunën se mes 400 dhe 750 persona besohet të kenë qenë në bordin e varkës që u përmbys të mërkurën në detin Jon.

Në atë që mund të jetë një nga tragjeditë më të këqija të këtij lloji në Mesdhe, qindra janë të zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur pasi vetëm 104 njerëz janë shpëtuar deri më sot dhe 78 trupa janë nxjerrë.

Varka që u mbyt u raportua se ishte në ankth që nga mëngjesi i së martës, por një operacion kërkimi dhe shpëtimi nga Rojet Bregdetare greke u nis vetëm pasi anija u përmbys mëngjesin e së mërkurës, sipas organizatave të OKB-së.

“Detyra për të shpëtuar njerëzit në fatkeqësi në det pa vonesë është një rregull themelor i ligjit ndërkombëtar detar”, thanë IOM dhe UNHCR.