Zelensky arrin në Tiranë

Presidenti Zelensky ka nisur vizitën në Tiranë, ku do të marrë pjesë nesër në samitin për Ukrainën, ku të pranishëm janë dhe drejtuesit e disa vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Lideri ukrainas është pritur në Rinas nga ministri i Jashtëm, Hasani, i cili e cilëson këtë vizitë si një pikë kyçe, e cila rikonfirmon solidaritin me Ukrainën përballë agresionit rus.

“Nder i madh për të pritur Presidentin Zelensky në Tiranë. Një moment kyç për nxitjen e lidhjeve dypalëshe dhe qëndrimin në solidaritet me Ukrainën në luftën e saj heroike kundër agresionit të Rusisë”, shkruan Hasani.

Ndërkohë, masa të forta sigurie janë ndërmarrë në të gjithë kryeqytetin për mbarëvajtjen e vizitës së liderit ukrainas.

Ndalesa e parë e Zelenskyt do jetë në Kryeministri në orën 09:00 e ndërsa më pas pritja do të bëhet në orën 11:00 në Pallatin e Kongreseve nga kryeministri Edi Rama.

Në orën 13:30 do të ketë një konferencë për mediat nga ana e Ramës dhe Zelenskyy-t. I pranishëm do të jetë dhe komisioneri për zgjerim Oliver Varherly.

Pjesëmarrësit

Presidenti i Ukrainës

Volodymyr Zelenskyy

Presidentja e Moldavisë

Maia Sandu

Presidenti i Serbisë

Aleksandar Vuçiç

Presidenti i Malit të Zi

Jakoc MilatoviÇ

Presidenti i Maqedonisë së Veriut

Stevo Pendarovski

Presidentja e Kosovës

Vjosa Osmani

Presidenti i Kroacisë

Andrej Plenkoviç

Drejtuesja e Këshillit të Ministrave të Bosnje Hercegovinës

Borjana Kristo