Britania e Madhe vazhdimisht e furnizon Kosovën me raketa portative dhe tanke

Britania e Madhe vazhdimisht e furnizon Kosovën me raketa portative dhe tanke, ka shkruar gazeta greke “Ekathimerini” në një artikull kushtuar zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës.

Sipas gazetës greke, Kosova – epiqendra më e rrezikshme e tensioneve nacionaliste në Evropë sot “u mbinxeh në orët e fundit”.

“Evropianët dhe amerikanët janë vërsulur drejt dy kryeqyteteve, ku po përpiqen të parandalojnë përshkallëzimin e konfliktit për Kosovën, që do të ishte një domino e rrezikshme për zhvillimin e ngjarjeve në mbarë Ballkanin”.

“Përtej lumit Ibër, me qendër në Mitrovicë, elementi serb po vlon, duke reaguar ndaj lëvizjeve të Prishtinës në lidhje me reciprocitetin. Serbët kanë vendosur postblloqe pas të cilave janë vendosur grupet paramilitare dhe kërkojnë lirimin e menjëhershëm të bashkatdhetarëve të tyre, ndërsa sulmet nga nacionalistët serbë ndaj objekteve publike në veri janë përshkruhet si e mundur”, shkruan gazeta greve, përcjell Paparaci.

Gazeta vazhdon duke shkruar se cikli i vazhdueshëm i tensioneve filloi me vendimin e Qeverisë së Kosovës për ndërrimin e targave të Serbisë, ndaj të cilit serbët reaguan me demonstrata dhe dorëheqje të të gjithë bashkatdhetarëve të tyre të përfshirë në strukturat shtetërore.

“Presidenti serb Aleksandar Vuçiq po kërcënon të dërgojë ushtrinë në Kosovë, por një veprim i tillë do t’i vinte flakën magazinës së barutit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, nga pala e Prishtinës, dorëzuan një kërkesë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, në fillim të kësaj jave, kryesisht për forcimin e tyre”.

“Në funksion të valës së re të rritjes së tensioneve dhe trazirave të mundshme gjeopolitike në rajonin më të gjerë, faktori ndërkombëtar është me nxitim dhe në episodet e fundit ka ndërhyrë edhe Moska, duke rekomanduar një zgjidhje përmes përfaqësuesit të saj Dmitry Peskov, në një koha kur Sergei Lavrov fajësoi Perëndimin për përshkallëzimin e tensionit. Tani shpresat janë të lidhura me planin franko-gjerman, i vetmi gjë aktualisht në tavolinë, që duket si një çarje në dalje”, vazhdon artikullin gazeta.

Duke gjykuar nga retorika e liderëve të Prishtinës dhe Beogradit, gjithçka po kthehet në një “peizazh me mjegull”, vijon tutje shkrimi.

Mes tjerash aty thuhet se “Vuçiq dhe Kurti, dy liderë popullorë kombëtarë, u futën në një ‘luftë diplomatike’, ku presidenti serb e quajti kryeministrin e Kosovës ‘llum terrorist’, dhe nga ana tjetër, Prishtinën, e cila vazhdimisht pajiset me raketa dhe tanke portative britanike është gati për përgjigje ndaj qeverisë serbe”.

“Të dy liderët do të duhet të bëjnë lëshime të dhimbshme politikisht për të cilat do të duhet të bindin opinionin e tyre publik. Karrota e anëtarësimit në BE, veçanërisht për Vuçiqin, kombinohet me kamxhikun e kompromisit në Kosovë”, përfundon “Ekathimerini”.