Çavusoglu: SHBA-të na kërkuan të dërgonim S-400 në Ukrainë, ne refuzuam

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu tha sot se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan Ankarasë të dërgonte sistemet e saj kundërajrore S-400 në Ukrainë, por Turqia refuzoi.

“Ne thamë jo”, tha Çavusoglu për “Haberturk”, duke deklaruar se SHBA-të kanë bërë propozime të ndryshme në lidhje me S-400 dhe meqë ra fjala tha se këto propozime kanë të bëjnë me sovranitetin turk.

I pyetur për kthimin e Turqisë në projektin amerikan të avionëve luftarakë F-35, Çavusoglu tha se “Turqia nuk dëshiron të kthehet në F-35 tani, ajo kërkon kthimin e parave të saj”.

“Kjo është për shkak se ne prodhojmë avionët tanë luftarakë kombëtarë. Ne gjithashtu duam të përmirësojmë marrëdhëniet me SHBA-në dhe kemi krijuar mekanizmat e nevojshëm për këtë. Megjithatë, ka një arsye për marrëdhënie të këqija me SHBA, sepse organizata FETO është aktive. në Amerikë, ndërsa Uashingtoni mbështet Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK)”, shtoi Çavusoglu, njoftoi shtëpia mediatike turke “Yarinlar”.

Turqia i konsideron PKK-në dhe FETO-n si organizata terroriste.