Droni vret pesë trupa të SDF-së në bazën amerikane në Siri

Një sulm me dron i kryer nga grupi i Rezistencës Islamike i mbështetur nga Irani gjatë natës ka vrarë pesë komando të Forcave Demokratike Siriane (SDF) të vendosura në një bazë amerikane në Sirinë lindore, ka thënë Observatori i të drejtave të njeriut në vend.

“Pesë nga forcat speciale “komando” të SDF-së që ishin të pranishëm me forcat amerikane në bazën e fushës së naftës al Omar në fshatin lindor të Deir ez Zor u vranë dhe rreth 20 anëtarë u plagosën me lëndime të ndryshme, në një sulm nga ‘Rezistenca Islame’,” tha Observatori.

Baza ishte shënjestruar me një dron, si pjesë e fushatës “Hakmarrja për Gazën”, shtoi ajo.

“Numri [i vdekjeve] ka të ngjarë të rritet për shkak të lëndimeve të rënda.”

Sulmi konsiderohet si përgjigja e parë nga milicitë iraniane ndaj bazave amerikane pas sulmeve ajrore të SHBA-së në vendet e lidhura në fund të javës së kaluar, tha Observatori.

SHBA kryen sulme në të paktën 85 objektiva në Irak dhe Siri të përdorura nga milicitë e mbështetur nga Irani të premten pasi tre anëtarë të shërbimit u vranë në Jordani në fund të muajit të kaluar.