Euro 2024: Moviola, Anthony Taylor gaboi te mos akordimi i penalltisë për Gjermaninë

Episodi shumë i diskutuar në pjesën e dytë shtesë të ndeshjes së parë të çerekfinales së Euro 2024, e luajtur mes Spanjës dhe Gjermanisë dhe e fituar 2-1 nga “Furia e Kuqe”.

Në një goditje nga Jamal Musiala, Marc Cucurella prek topin me krahun e majtë. Gjyqtari, anglezi Anthony Taylor, lë që ndeshja të vazhdojë. Pas kontrollit të heshtur të VAR-it loja vijon.

Por, vendimi i kryesorit të garës ishte i gabuar, sipas specialistëve të futbollit.

Musiala gjuan në hyrje të zonës spanjolle dhe Cucurella godet topin me krah, duke bllokuar goditjen e lojtarit të Bayern Munich-ut.

Gjesti i mbrojtësit spanjoll është i dukshëm, me lëvizjen e tij që duket se dëshiron të ndërpresë topin me krah. Në këtë kuptim, krahasimi me krahun e djathtë, të lidhur me trupin, është i padiskutueshëm.