“Gati të testojë NATO-n me një sulm”, ‘Kryespiuni’ polak: Putin mund të aneksojë pjesë të Suedisë dhe Estonisë

Rreziku i një përplasje direkte ushtarake midis Rusisë dhe NATO-s mbetet konsistent që pasi forcat e Moskës nisën pushtimin e Ukrainës. Perëndimi i druhet një sulmi të befasishëm nga Vladimir Putin dhe investimet miliardëshe në armatime të reja për Gjermaninë dhe krahun lindor të Aleancës e tregojnë këtë.

Javët e fundit anëtarët evropianë të NATO-s kanë paralajmëruar qytetarët se mund të jemi shumë pranë një sulmi të mundshëm rus.

Ndërkohë, sot shefi polak i spiunazhit, Jarosław Stróżyk, ka ngritur alarmin duke thënë se Putin mund të jetë duke përgatitur një operacion në shkallë të vogël në detin Baltik për të testuar kapacitetet mbrojtëse të NATO-s.

Sipas Stróżyk, nga sulmi i forcave ruse ka gjasa që Rusia të mund të aneksojë pjesë të Estonisë ose Suedisë.

Stróżyk tha se të gjitha parashikimet në lidhje me gatishmërinë e Rusisë për një sulm të mundshëm ndaj NATO-s bazohen në disa supozime që vijnë nga agjencitë, pa informacion të plotë. Por zyrtari i inteligjencës në Varshavë e pranoi se Putin tashmë është në gjendje të planifikojë një pushtim në shkallë të vogël.