I fundit që pa Ervis Martinajn para zhdukjes, ish-polici dënohet 2 vjet burg

Polici Jeton Lami është dënuar me 2 vite e 20 muaj burg nga Gjykata e Lezhës. Dënimi u dha pasi akuzohet për veprën penale “shpërdorim detyre”.

Jeton Lami u vu në pranga pasi u zbulua nga pamje filmike duke transportuar të shumëkërkuarin e drejtësisë, Ervis Martinaj.

Lami është dhe personi i fundit që dihet se ka pasur konakt me Martinajn, tanimë i zhdukur.

Jeton Lami ka kyçur gojën para hetuesve, duke mos dhënë asnjë detaj lidhur me raportin e tij apo fatin e Martinajt.

Jeton Lami eshte filmuar nga kamerat e sigurise ne zonen e Zogut te Zi me 7 gusht 2022 pak dite para se me 9 gusht, familjaret e Ervis Martinajt te denonconin ne polici zhdukjen e tij. 

Prej asaj kohe biznesmeni nuk eshte gjetur nderkohe qe nuk dihet nese eshte zhdukur apo eshte larguar nga vendi per shkak te konflikteve.