Izraeli u thotë qytetarëve të tij që të largohen menjëherë nga Turqia

Supporters of the Saadet (Felicity) Party burn an Israeli flag as they shout anti-Israel slogans during a protest in Istanbul, December 2, 2012. REUTERS/Osman Orsal (TURKEY - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR3B4RX

Këshilli izraelit i Sigurisë Kombëtare ka lëshuar një paralajmërim kundër udhëtimit në Turqi dhe Marok.

Kjo duke përmendur frikën se udhëtarët izraelitë do të jenë objektiva të atyre që janë të zemëruar në luftën e vazhdueshme Izrael-Gaza.

NSC thotë se po e rrit alarmin për Turqinë në 4 dhe u bën thirrje të gjithë izraelitëve në vend që të largohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Për Marokun, niveli i kërcënimit po rritet në 2 dhe turistëve izraelitë u kërkohet të tregojnë kujdes të shtuar.

Dy turistë izraelitë u vranë nga një polici egjiptiane në një sulm javën e kaluar.