Njihuni me 5 sundimtarët më të pamëshirshëm në historinë e lashtë

Historia është plot me sundimtarë brutalë, mizorë dhe të etur për pushtet. Joseph Stalin, Adolf Hitler, Pol Poti dhe Idi Amin janë vetëm disa që bota ka parë gjatë shekullit të kaluar. Le të bëjmë një zhytje më të thellë dhe të eksplorojmë rreth pesë sundimtarëve më të pamëshirshëm gjatë historisë së lashtë.

1. Attila Hun

(Kredia:alberto clemares exposito/Shutterstock)

Kush ishte Attila Hun?

Duke sunduar Perandorinë Hunike nga viti 434-453 pas Krishtit , Attila Huni njihej si “Mashtja e Zotit”. Pasi mori pushtetin për vete duke vrarë vëllain e tij më të madh, Bleda – Attila vazhdoi të zgjeronte perandorinë e tij në zonat e Gjermanisë, Ballkanit dhe Rusisë. 

Kush ishin Hunët?

Hunët ishin nomadë euroaziatikë, luftëtarët e të cilëve njiheshin se bënin britma gjaku dhe zhurma të tjera ndërsa sulmonin viktimat e tyre mbi kalë. Këta luftëtarë, përfshirë Attilën, ishin kalorës ekspertë. Ai konsiderohej gjithashtu një udhëheqës i shkëlqyer ushtarak. Disa udhëheqës romakë kishin aq frikë prej tij, saqë i paguanin atij haraç për të shmangur një pushtim.

Si vdiq Attila Hun?

Attila Hun ndërroi jetë papritur në gjumë natën e dasmës së tij. Hunët më pas vranë njerëzit që e varrosën me pasuritë e tij për të mbajtur sekret vendndodhjen e varrit të tij.

2. Kaligula

(Kredia:Kizel Cotiw-an/Shutterstock)

Kush ishte Kaligula?

Perandori romak Kaligula sundoi vetëm katër vjet, nga viti 37 deri në vitin 41 pas Krishtit. Por në atë kohë të shkurtër, ai u bë një sundimtar i çmendur dhe sadist. Kur mori pushtetin për herë të parë, ai lejoi të mërguarit të ktheheshin në Romë, eliminoi një taksë jopopullore dhe vendosi disa reforma politike që qytetarët i mbështetën. 

Por ai shpejt u bë i çrregullt. Megjithëse nuk dihet me siguri, ka teori të ndryshme në lidhje me kushtet mjekësore që mund të kenë qenë burimi i personalitetit të tij të çmendur – duke përfshirë sifilizin, epilepsinë dhe sëmundjen mendore. 

Për çfarë është i njohur Caligula?

Kaligula ishte i njohur për mbretërimin e tij ekscentrik dhe shpesh tiranik. Disa nga aktet e tij mizore përfshinin detyrimin e një rivali politik për të kryer vetëvrasje, duke i detyruar senatorët të vrapojnë përpara karrocës së tij për milje të tera, duke hedhur spektatorë në arenë për t’u vrarë nga kafshët, përdhunimin e grave dhe vajzave të senatorëve dhe kryerjen e incestit me motrën e tij, Drusilla. 

Si vdiq Kaligula?

Zbritja e tij në çmenduri gjithashtu e bëri atë të besonte se ai duhet të adhurohej si një zot. Mbretërimi i Kaligula mori fund kur rojet e tij e vranë atë, perandori i parë që vdiq në këtë mënyrë. 

3. Ivani i Tmerrshëm

(Kredia: Alexey Borodin/Shutterstock)

Kush ishte Ivan i Tmerrshëm?

Ivan i Tmerrshëm lindi Ivan IV Vasilyevich. Ai ishte princi i parë i madh i Moskës nga 1533 deri në 1547 dhe më vonë sundoi si “Car i gjithë Rusisë” deri në vdekjen e tij në 1584. Kur gruaja e tij Anastasia vdiq në 1560, ai u bind se armiqtë e tij e helmuan atë. Kjo çoi në paranojën e tij të përshkallëzuar dhe paqëndrueshmërinë mendore, gjë që e motivoi atë të torturonte dhe të vriste këdo që e perceptonte si rival politik. Por ai nuk u ndal me kaq.

Çfarë bëri Ivani i Tmerrshëm?

Një nga aktet më famëkeqe të Ivanit ishte krijimi i ” Opriçnikit ” shumë të frikshëm. Kjo organizatë truprojash vrau priftërinj dhe plaçkiti kishat e tyre, dogji të gjallë zyrtarë qeveritarë dhe mbyti familjet e tyre në lumë. Tregtarëve  u sekuestruan mallrat dhe iu shkatërruan dyqanet – dhe shpesh vriteshin. 

Si vdiq Ivan i Tmerrshëm?

Në ditën e vdekjes së tij, Ivan thuhet se po luante shah me Bogdan Belsky, një boyar (fisnik rus). Ai papritmas u rrëzua dhe vdiq disa orë më vonë. Duke pasur parasysh problemet e tij të njohura shëndetësore, ky kolaps i papritur është në përputhje me një goditje në tru ose sulm në zemër.

4. Timurlengu

(Kredia:saiko3p/Shutterstock)

Kush ishte Timurlengu ?

I njohur gjithashtu si Tamerlane , ky pushtues mongolo-turk lindi në vitin 1336. Timuri u bë një kriminel në fillim të jetës, duke vjedhur mallra dhe kafshë nga udhëtarët, më vonë duke punuar si mercenar. Ai pësoi lëndime të rënda pasi shigjetat goditën këmbën e tij të djathtë dhe dorën e djathtë dhe nuk e rifitoi kurrë përdorimin e plotë të gjymtyrëve të tij të djathtë. 

Çfarë bëri Timur?

Timur është veçanërisht i njohur për aftësitë e tij ushtarake dhe brutalitetin e fushatave të tij. Ai drejtoi ekspedita ushtarake në të gjithë Azinë Perëndimore, Jugore dhe Qendrore, Kaukazin dhe Rusinë jugore. Pushtimet e tij shpesh karakterizoheshin nga taktika të ashpra dhe shkatërrim të gjerë.

I pamëshirshëm kur erdhi puna për të pushtuar një qytet, ai vrau shpejt ata që rezistonin. Ushtritë e tij vlerësohet të kenë vrarë 17 milionë njerëz , afërsisht pesë për qind e popullsisë në atë kohë. Ai la piramida me kafka njerëzore, duke shfaqur egërsinë e tij. 

Si vdiq Timur?

Timur vdiq në 1405 ndërsa ishte në një fushatë ushtarake për të pushtuar Kinën. Shëndeti i tij ishte përkeqësuar dhe ai iu nënshtrua sëmundjes gjatë dimrit të ashpër, ndërsa ushtria e tij ishte në kamp. Vdekja e tij shënoi fillimin e rënies së perandorisë së tij. Pasardhësit e Timurit nuk mund të ruanin territoret e mëdha që ai kishte pushtuar, duke çuar në copëtimin e perandorisë.

Vlad Impaler

(Kredia:Tatiana Diuvbanova/Shutterstock)

Kush ishte Vlad Pushuesi?

Besohet se personazhi imagjinar i Drakulës, i krijuar nga Bram Stoker, u frymëzua nga Vlad Impaler. Vlad lindi në 1431 dhe ishte Princi i Vllahisë , një rajon i Rumanisë. Ai sundoi tre herë të ndara midis viteve 1448 dhe 1496 dhe mbajti titullin Voivode të Vllahisë. 

Çfarë bëri Vlad Impaler?

I konsideruar si një hero kombëtar i Rumanisë për mbrojtjen e popullit të tij nga agresioni i huaj, ai ishte i njohur për metodat barbare të përdorura kundër armiqve të tij. Siç nënkupton edhe emri i tij, vënia në hunjë ishte metoda e tij e preferuar e torturës dhe ekzekutimit. 


Kur tre burra osmanë refuzuan të hiqnin kapelet në prani të tij, ai ua gozhdoi kapele në kokë. Ai gjithashtu nguliti njërzit në hunjë nëpër vrima të ndryshme me një hu që nuk ishte aq i mprehtë sa për t’i vrarë menjëherë. Hunji do të kalonte me forcë nëpër trupat e tyre derisa të dilte nga goja e tyre.

Si vdiq Vlad Impaler?

Vdekja e Vlad Pushuesit është e mbuluar me teori të ndryshme. Zakonisht, besohet se ai vdiq në betejë kundër osmanëve pranë Bukureshtit në dhjetor 1476. Disa sugjerojnë se ai u tradhtua dhe u vra nga djemtë e tij Vllahianë ose gjatë betejës ose në një udhëtim gjuetie. Një version tjetër e përshkruan atë duke vdekur në një disfatë, i rrethuar nga rojet e tij besnike moldave.