Reuters raporton ekskluzivisht se Putin po kërkon një armëpushim në vijat aktuale të frontit

Presidenti rus Vladimir Putin është gati të ndalojë luftën në Ukrainë me një armëpushim të negociuar që njeh linjat aktuale të fushëbetejës, thanë katër burime ruse për Reuters, duke thënë se ai është i përgatitur të luftojë nëse Kievi dhe Perëndimi nuk përgjigjen.

Tre nga burimet, që janë në dijeni me diskutimet në rrethin e Putinit, thanë se lideri veteran rus kishte shprehur zhgënjimin ndaj një grupi të vogël këshilltarësh për atë që ai i sheh si përpjekje të mbështetura nga Perëndimi për të penguar negociatat dhe vendimin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy për të përjashtuar bisedimet.

“Putini mund të luftojë për aq kohë sa të duhet, por Putini është gjithashtu gati për një armëpushim – për të ngrirë luftën”, tha i katërti- një burim i lartë rus që ka punuar me Putinin dhe ka njohuri për bisedat e nivelit të lartë në Kremlin.

Ai, si të tjerët të përmendur në këtë storie, foli në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes.
Për këtë, Reuters foli me gjithsej pesë persona që punojnë ose kanë punuar me Putinin në një nivel të lartë në botën politike dhe të biznesit. Burimi i pestë nuk komentoi mbi ngrirjen e luftës në vijat e frontit aktual.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, në përgjigje të një kërkese për komentim, tha se shefi i Kremlinit e kishte bërë të qartë vazhdimisht se Rusia ishte e hapur për dialog për të arritur qëllimet e saj, duke thënë se vendi nuk dëshiron “luftë të përjetshme”.

Ministria e jashtme dhe e mbrojtjes e Ukrainës nuk iu përgjigjën pyetjeve.

Emërimi javën e kaluar të ekonomistit Andrei Belousov si ministër i mbrojtjes i Rusisë u pa nga disa analistë ushtarakë dhe politikë perëndimorë si vendosja e ekonomisë ruse në një bazë të përhershme lufte me qëllim që të fitonte një konflikt të zgjatur.

Megjithatë, burimet thanë se Putini, i rizgjedhur në mars për një mandat të ri gjashtëvjeçar, më mirë do të përdorte momentin aktual të Rusisë për ta lënë pas luftën. Ata nuk e komentuan drejtpërdrejt ministrin e ri të mbrojtjes.

Bazuar në njohuritë e tyre për bisedat në radhët e larta të Kremlinit, dy nga burimet thanë se Putin ishte i mendimit se përfitimet në luftën e deritanishme ishin të mjaftueshme për t’i shitur një fitore popullit rus.

Konflikti më i madh tokësor i Europës që nga Lufta e Dytë Botërore ka kushtuar dhjetëra mijëra jetë nga të dyja palët dhe ka çuar në sanksione gjithëpërfshirëse perëndimore ndaj ekonomisë ruse.

Tre burime thanë se Putini e kuptoi se çdo përparim i ri dramatik do të kërkonte një mobilizim tjetër mbarëkombëtar, të cilin ai nuk e donte, me një burim, i cili e njeh presidentin rus, duke thënë se popullariteti i tij ra pas mobilizimit të parë në shtator 2022.

Thirrja kombëtare trembi një pjesë të popullsisë në Rusi, duke bërë që qindra mijëra burra të largoheshin nga vendi. Sondazhet treguan se popullariteti i Putinit ra me disa pikë.

Peskov tha se Rusia nuk kishte nevojë për mobilizim dhe në vend të kësaj po rekrutonte kontraktorë vullnetarë në forcat e armatosura.

Perspektiva për një armëpushim, apo edhe për bisedime paqeje, aktualisht duket e largët.

Zelensky ka thënë në mënyrë të përsëritur se paqja me kushtet e Putinit nuk është fillestare. Ai është zotuar të rimarrë territorin e humbur, duke përfshirë Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014. Ai nënshkroi një dekret në vitin 2022 që zyrtarisht shpalli çdo bisedë me Putinin “të pamundur”.

Një nga burimet parashikoi se asnjë marrëveshje nuk mund të ndodhte derisa Zelensky ishte në pushtet, përveç nëse Rusia e anashkalon atë dhe do të arrinte një marrëveshje me Uashingtonin. Megjithatë, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, duke folur në Kiev javën e kaluar, u tha gazetarëve se nuk besonte se Putin ishte i interesuar për negociata serioze.