Tajvani i vendos datë luftës me Kinën

Lufta në Ukrainë ka marrë vëmendjen ndërkombëtare. Kanë kaluar pothuajse 14 muaj që kur Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës dhe të gjitha fuqitë botërore po punojnë shumë për t’i dhënë fund konfliktit.

Megjithatë, paralelisht, tensioni mes Kinës dhe Tajvanit vazhdon të rritet, konfrontimi i të cilëve vazhdon të përshkallëzohet. Javët e fundit, pas vizitës së Presidentit të Tajvanit, Tsai Ing-wen, në Shtetet e Bashkuara për t’u takuar me Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Kevin McCarthy, Kina ka rritur presionin e saj ndaj Tajvanit, të cilin e konsideron si pjesë të territorit të saj dhe mbron rimarrjen e kontrollit mbi të, madje edhe duke përdorur forcën nëse është e nevojshme.

Në këtë kuptim, pas udhëtimit të Ing-wen në SHBA, Kina filloi tre ditë stërvitje ushtarake për të demonstruar dhe testuar forcën e saj rreth ishullit tajvanez. Shumë kohë përpara këtyre praktikave ushtarake, ka pasur spekulime për një pushtim të mundshëm kinez të Tajvanit.

Dy muaj më parë, në shkurt, drejtori i CIA-s, William Burns, siguroi se operacioni kinez në Tajvan do të fillonte në vitin 2027, datë që ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, e pohoi këtë të premte: “Unë mendoj se viti 2027 është viti që duhet të kemi kujdes. 2027 do të jetë viti, ne po e marrim shumë seriozisht kërcënimin ushtarak kinez”.

Sipas CIA-s, Presidenti kinez Xi Jinping i ka thënë ushtrisë së tij për t’u përgatitur për një luftë të mundshme në 2027.

“Kjo nuk do të thotë se ai ka vendosur të kryejë një pushtim në 2027 ose ndonjë vit tjetër, por është një kujtesë e seriozitetit të qasjes dhe ambicieve të tyre”, tha shefi i CIA-s në shkurt.